-->

niedziela, 21 kwietnia 2013

Mątewki

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Montewki, województwo Kaliskie, obwód Wieluński, powiat Wieluński, parafia Chotów, własność prywatna. Ilość domów 1, ludność 5, odległość od miasta obwodowego 1.

Słownik Geograficzny:  
Mątewki,  folw., pow. wieluński, gm. Mokrsko, par. Chotów, odl. od Wielunia w. 9; dm. 3, mk. 9. Folw. M. al. Montewki, rozl. mr. 270: gr. or. i ogr. mr. 254, łąk mr. 5, nieuż. i place mr. 11, bud. mur. 3, z drzewa 3, płodozmian 13 polowy; folw. ten. w r. 1868 oddzielony od dóbr Chotów.

Spis 1925:
Mątewki, kol., pow. wieluń, gm. Mokrsko. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 14. Ludność ogółem: 106. Mężczyzn 50, kobiet 56. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 95, ewangelickiego 11. Podało narodowość: polską 106.

Wikipedia:
Mątewki-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Mokrsko. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Gazeta Warszawska 1825 nr 75

Czyni wiadomość Szanowney Publiczności iż w dniu 15 Czerwca r. b. przed Notaryiuszem publicznym Powiatu Wieluńskiego W. Franciszkiem z Lisca Lisieckim w mieście Obwodowem Wieluniu w Kancellaryi iego, iako terminie wyznaczonym licytacyynym, przez publiczną licytacyią Dobra Chotów składaiące się z wsi Srebnicy, dwóch folwarków Chotów i Montowek w Powiecie i Obwodzie Wieluńskim Woiewództwie Kaliskiem, położone, na rzecz wierzycieli hypotecznych prawnie zaięte, W. Jana Olrycha Szanieckiego dziedziczne, w dzierżawę trzechletnią poczynaiąc od dnia 24 Czerwca r. b. wypuszczonemi zostaną, których Dóbr Chotowa z przyległościami od ceny dzierżawney roczney zł: Pol: 7000 licytacyia zaczynać się będzie, chęć zaś maiące osoby licytowania warunki dzierżawy ninieyszey u Notaryiusza Powiatu Wieluńskiego w każdym czasie przeyrzeć Sobie mogą. — Wieluń dnia 30 Kwietnia 1825 roku.
Tadeusz Musiałowicz Komornik S. P. W.

Dziennik Powszechny 1832 nr 90

Komornik Trybunału Woiewództwa Kaliskiego. Uwiadamia, iż Dobra Chatów z oddzielnym folwarkiem Montewki zwanym, w Powiecie i Obwodzie Wieluńskim położone, w d. 7 Maia r. b. w mieście Wieluniu przed W. Antonim Kowalewskim z. Reienta przez publiczną licytacyą w 3ch letnią dzierżawę od Ś. Jana r. b. poczynaiąc, wypuszczone zostaną, i że dzierżawa roczna do złp. 8,000 wynosić może. w Kaliszu d. 26 Marca 1832 r. Piotr Paweł Szrubarski 
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1833 nr 23

OBWIESZCZENIE.
Pisarz Trybunału Cywilnego Pierwszey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do Publiczney wiadomości iż Dobra Ziemskie Chotów, składaiące się z folwarku Chotów, z wsi zarobney tegoż nazwiska w którey iest kościoł parafialny stanowiący parafią Chotów, z folwarku Montawka, z wsi zarobney czyli kolonii Srebrnica, i z dwóch Pustkowiów Młynek i Jarząb zwanych, wszystkie w Powiecie i Obwodzie Wieluńskim Woiewództwie Kaliskiem położone, W. Jana Olrych Szanieckiego Obywatela Królestwa Polskiego, w mieście Pinczowie w Powiecie Szydłowskim Woiewództwie Krakowskiem mieszkaiącego, i tamże zamieszkanie prawne obrane maiącego dziedziczne, aktem, tradycyi nieruchomości przez komornika Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego Ur. Józefa Narczyńskiego w dniach 23, 24, 25, i 26 Października r. 1832 na gruncie Dóbr Chotowa spisanym, na rzecz W. Józefa Alexandra dwóch Jmion Krompolca obywatela kraiu, byłego Radcy prawnego w Kommissyi Woiewództwa Kaliskiego, w mieście Kaliszu mieszkaiącego, za którego W. Robert Chrystowski Patron Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego w poparciu tegoż zaięcia stawa i u którego tenże zamieszkanie prawne ma obrane, zaięte zostały.
Akt zaięcia powyżey wzmiankowany w Biórze Pisarza Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego W. Wawrzyńca Hilczyńskiego do księgi wieczystey dóbr Chotowa w dniu 5 Lutego r. b. wpisany, a do Bióra podpisanego Pisarza Trybunału w dniu 8 t. m. podany, i do księgi zaregestrowań wciągnięty iest.
Dobra rzeczone Chotów stanowią iednę Gminę pod nazwiskiem "Gmina Chotów", graniczą na wschód słońca z wsiami Krzyworzeka i Turów, na zachód z wsią Mokrsko, i na północ z wsią Kurów.
Obeymuią Rozległości:
A. Dworskie Grunta.
1) Grunta orne
a. przy Chotowie morg 278 pr.kw. 109
b. przy Montewce morg 293 — 250    Morg 572 pr.kw. 59.
2) Ogrody    
a. przy Chotowie morg 6    — 145 Morg 6—145.
3.) Łąki
a. przy Chotowie morg 55 — —
b. przy Montewce morg 19 — 243 Morg 74 — 243.
4) Pastwiska, Drogi, Miedze i Wygony Morg 97—156.
Ogół Dworskich Gruntów Mórg 751 pr. kw. 3.
B. Grunta Włościańskie.
Place, Ogrody, Role, Łąki Morg 586 — 294.
C. Grunta Gościennego Morg 6 — 46.   
D. Grunta Xiędza Proboszcza Morg 93 — 152.
Ogół Gruntów Dóbr Chotowa 1, 2 i 3.
Klassy około — — Morg 1440 pr. kw. 195.
Czyli około Włók 48 prętów kwadratowych 195 miary Chełmińskiey.
Granice nie są opatrzone kopcami, lecz znayduią się oznaczone, drogami, i miedzami granicznemi, a z tąd nie masz żadnego sporu.
Dobra powyżey wyrażone, znayduią się w possessyi dzierżawney W. Norberta Stawskiego, któremu się Kontrakt dzierżawny z dniem S. Jana Chrzciciela roku 1835 kończy. — Dozorcą nad Dobrami temi ustanowiony iest JPan Onufry
Rogowski.   
w Dobrach tych exystuią.
1) Czynszownikow 2ch a mianowicie: 1. Maciey Cykla młynarz z wiatraka opłaca czynszu corocznie po złtp. 300. 2. Franciszek Morzyński karczmarz z gościńca w Chotowie płaci czynszu rocznie złotp. 80.
2) Półrolników Jedenastu.
3) Zagrodników Dwudziestu siedmiu.
4) Komorników piętnastu.
Akt zaięcia powyżey z daty wymieniony w trzech kopiach, a mianowicie: w iedney kopii JP. Onufremu Robowskiemu ustanowionemu dozorcy, w drugiey kopii W. Nepomucenowi Gutowskiemu iako nominowanemu zastępcy Woyta Gminy Chotowa, i w trzeciey kopii W. Walentemu Tchorzewskiemu Pisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu Wieluńskiego, przez Woźnego Sądowego w dniu 27 Października roku zeszłego 1832 doręczony został.
Każdy któryby o wszystkich szczegółach tych dóbr, iak równie o inwentarzach i sprzętach gospodarskich, chciał się obiaśnić, może w Kancellaryi Trybunału, niemniey i u popieraiącego Patrona akt zaięcia przeyrzeć, a kto chce same dobra widzieć, może się na grunt udać.
Dobra te sprzedane bedą    w Pś. Trybunale    Cywilnym Wdztwa    Kaliskiego w Kaliszu w Pałacu Sądowym sessye swe odbywającym na Audyencyi Publiczney tak iak są zaięte.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i sprzedaży w dniu 29. Marca r. b. o godzinie 10 z rana na Audyencyi wspomnionego Trybunału nastąpiło, drugie w dniu 12 Kwietnia, a trzecie w dnia 26 t. m. i r. odbyło się, gdzie popieraiący sprzedaż W. Robert Chrystowski Patron Trybunału podał za te Dobra summę 100,000 złotp. poczem termin do temczasowego, czyli przygotowawczego dóbr tych przysądzenia na dzień 30 Maia r. b. 1833. o godzinie 10 z rana na Audyencyi Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego wyznaczony był, w którym to terminie dobra te Wmu Robertowi Chrystowskiemu Patronowi popieraiącemu sprzedaż za summę 100,000 złotp. temczasowo, czyli przygotowawczo przysądzone, i termin do ostatecznego rzeczonych dóbr przysądzenia na dzień 16 Lipca r. b. o godzinie 10 z rana na Audyencyi Trybunału Kaliskiego wyznaczony został.
Kalisz dnia 31 Maia 1833 roku. Piątkiewicz.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1860 nr 100

(N. D. 2152) Komornik przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu.
Zawiadamia iż dobra Chotów, do których należy folwark Mantewki zwany, i pustkowia Górale, Srebnicą, oraz nomenklatury Ostryja, z wszelkiemi użytkami i zabudowaniami, położone w Ogu i Pcie Wieluńskim Gubernii Warszawskiej, wydzierżawione będą przez publiczną licytacyą na lat 3 po sobie idące, poczynać się mające od d. 12 (24) Czerwca r. b. Termin do wydzierżawienia oznaczony został na dzień 12 (24) Maja r. b. godzinę 10 z rana w mieście Okręgowem Wieluniu w Kancellaryi Rejenta Antoniego Kowalskiego przez tegoż mającej odbyć licytacyi. Dobra te rocznej dzierżawy opłacać mogą rsr. 1200.
Kalisz dnia 2 (14) Marca 1860 r.
F. Rowecki.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 47

Notarjusz przy wydziale hipot. sądu okręgowego w Kaliszu, Stanisław Bzowski, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
4) Stanisławie Menclu, właścicielu działki gruntu, 5 dzies. 300 saż., maj. Mątewki, pow. Wieluńskiego, zapisanej w dziale II pod Nr 1;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 20 grudnia 1920 r. w kancelarji notarjusza Stanisława Bzowskiego w Kaliszu, dokąd osoby interesowane winny się stawić z dowodami, usprawiedliwiającemi ich prawa do spadków, pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1929 nr 8

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
4) Idzim Piechocie, właścicielu 5 dz. 300 sąż. z maj. Montewki, pow. wieluńskiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na dzień 12 sierpnia 1929 roku, w którym to dniu osoby interesowane winny zgłosić swoje prawa w tymże wydziale hipotecznym, pod skutkami prekluzji. 

Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 98

Komornik sądu grodzkiego w Kaliszu, IV rewiru, z siedzibą w m. Kaliszu, przy ul. Kościuszki Nr. 6, na zasadzie art. 1146 U. P. C., obwieszcza, że w dniu 12 lutego 1932 roku o godzinie 10 z rana, w sali posiedzeń wydziału cywilnego sądu okręgowego w Kaliszu, sprze­dawana będzie działka gruntu Antoniego i Stanisławy małż. Panaszek, położona w kol. Montewki, gm. Mokrsko, pow. wieluńskiego, prze­strzeni 7 mórg. 150 pręt., stanowiąca część działki ziemi, oznaczonej Nr. 23 z maj. ziemskiego Montewki, na której znajdują się: 1) dom mieszkalny, 2) stodoła, 3) studnia, z rur cementowych, 4) płot sztache­towy, 5) drzewa rosnące.
Powyższa nieruchomość w zastawie nie znajduje się, ma książkę hipoteczną w wydziale hipotecznym przy sądzie okręgowym w Kaliszu, prawo własności zapisane jest czystym wpisem na imię małż. Panaszków, obciążona jest długami na sumę 1.564 zł., sprzedana będzie w całości według protokółu zajęcia z dnia 15 czerwca 1931 r., na żądanie Stanisława Krawczyka.
Licytacja rozpocznie się od sumy 5.000 zł., przyczem do prze­targu dopuszczane będą osoby, które złożą wadjum w kwocie 10 proc.
Akta, tyczące się sprzedaży, mogą być przeglądane w kancelarji wydziału cywilnego sądu okręgowego w Kaliszu.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 19

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 16 września 1933 r. L. SA. II. 12/15/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Wieluńskiego na gromady.
Po zasiągnięciu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23. III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XIV. Obszar gminy wiejskiej Mokrsko dzieli się na gromady:
10. Mątewki, obejmującą kol. Mątewki.
§2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Wieluńskiemu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(-) Hauke - Nowak
Wojewoda.

Obwieszczenia Publiczne 1936 nr 59

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu I sekcja obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
8) Wojciechu Kowalskim, właścicielu 5 dzies. 300 sążni z maj. Montewki, pow. wieluńskiego.
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dzień 8 marca 1937 roku.
W powołanym terminie osoby zainteresowane winne zgłosić swoje Prawa w powyżej wskazanym wydziale hipotecznym pod skutkami prekluzji.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz