-->

czwartek, 25 kwietnia 2013

Gucin

Słownik Geograficzny:
Hucin,   por. Brodnia.

Spis 1925:
Gucin, kol., pow. łaski, gm. Buczek. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 62. Ludność ogółem: 387. Mężczyzn 178, kobiet 209. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 273, ewangelickiego 114. Podało narodowość: polską 273, niemiecką 114.

Wikipedia:
Gucin-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Buczek. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

 1992 r. 

Kurjer Warszawski (dodatek poranny) 1899 nr 226

+ Od pioruna. (…) — W ostatnich dniach, w gub. piotrkowskiej, skutkiem uderzenia pioruna, zmarli: we wsi Gucyn, w pow. łaskim, Józefa Ejsak; (…)

Gazeta Świąteczna 1914 nr 1741

Z okolicy Łaska i Pabjanic, w guberńji piotrkowskiej, piszą do nas, co następuje: Wiosnę mieliśmy wczesną, a zimę prawie bez śniegu, to też ziemia rychło obeschła, tak, że w połowie marca gospodarze wychodzili już z pługami w pole. A że pogoda sprzyjała, więc w połowie kwietnia siew ukończono i kartofle nawet na bardzo mokrych gruntach przed końcem kwietnia również zasadzono. Kwiecień mieliśmy ciepły, ale w maju wiał zimny wiatr i bywały nocami przymrozki, przytem od połowy kwietnia do dnia 28-go maja nie było ani razu deszczu, któryby należycie ziemię przemoczył. Pomimo tego urodzaje zapowiadają się nienajgorzej. Żyto trocha lepsze niż średnie, owies i jęczmień wcześnie zasiane powschodziły gęsto i jeżeli Pan Bóg użyczy deszczu, to mogą nawet być wspaniałe; tylko na gruntach suchych i przytem późno zasiane przedstawiają się bardzo licho. Kartofle pięknie powschodziły, ale koniczyna i trawy źle się zapowiadają. Z nastaniem wiosny i suszy prawie każdego dnia było widać gdzieś w okolicy kłęby dymu, a nocami łuny pożarów. W końcu marca we wsi Róży spaliła się stodoła; ratowała straż ogniowa z Dobronia. W niedzielę 5 kwietnia we wsi Chechle spaliła się również stodoła; szerzenie się pożaru powstrzymała straż z Pabjanic. Nocą na 21 maja było widać dwa pożary we wsiach Woli-Żytowickiej i Laskowicach. Następnej nocy był pożar w Łasku, spaliła się stodoła i dom, a w nim poniosła śmierć w płomieniach kobieta z dwojgiem dzieci. Dnia 25 maja pożar nawiedził wieś Kosobudy. W dniu 28 maja przeszła burza z obfitym deszczem, który doskonale ziemię przemoczył; zdawało się, że po deszczu pożary zmniejszą się, tymczasem nocą na 30 maja spaliła się znów osada we wsi Krobanowie. We wtorek 2 czerwca poszły z dymem osady dwóch braci Pawlaków we wsi Żytowicach; na ratunek przybyły tam straże ogniowe z Pabjanic, Dobronia, Lutomierska, Konstantynowa, Kazimierza, Bechcic i Czołczyna. Jednocześnie we wsi Zakrzewkach, stykającej się z Dobroniem, wybuchł też pożar w zagrodzie A. Kabzy. Szczęście, że nie cała straż ogniowa dobrońska była przy pożarze w Żytowicach; pozostała jej część przy pomocy ludzi chętnych do ratunku pożar w Zakrzewkach ugasiła; spaliły się tylko jeden dom i stodoła. W kilka godzin potem wybuchł znowu pożar we wsi Gucinie; spaliła się cała zagroda gospodarza W. Stańki. I tam ratowała straż ogniowa z Dobronia. St. M.

Godzina Polski 1917 nr 134

Z Łasku.
Rada Łasku. Na posiedzeniu Rady M. w Łasku, poświęconem wyborom ławników, nie doszło do porozumienia między radnymi, wskutek czego odroczono wybory.
Szkoła rolnicza. P. Janusz Szwejcer otrzymał od powiatowego sejmiku łódzkiego 25,000 mk. na założenie w Łasku szkoły rolniczej im. Henryka Sienkiewicza. Szkoła będzie czynna już od wakacyi. Będzie to typ szkoły niższej, przystępny dla synów drobnych rolników.

Pożary. W ciągu ostatnich dni zdarzyły się w okolicy cztery pożary. Pastwą płomieni w Lidzaniu padły 2 posesye, w Łopatkach — 1. w Gucinie — i, w Jesionnie — 1. Największe straty spowodował pożar w Łopatkach, gdyż spłonęła tam cała zagroda włościańska wraz z dobytkiem.


Obwieszczenia Publiczne 1924 nr 18a

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Łodzi wpi­sano następujące firmy pod Nr Nr:


6701 „Juljusz Heiman". Wiatrak. Firma istnieje od d. 1 stycznia r. Wieś Gucin, gm. Buczek. Właśc. Juljusz Heiman, zam. — tamże.

Przegląd Leśniczy 1926 marzec

Spis wszystkich lasów prywatnych, komunalnych, kościeln. i fundacyjnych w województwie Śląskiem, Poznańskiem, Pomorskiem i Łódzkiem o powierzchni ponad 50 ha według stanu z 1924 r. Zestawił W. Przybylski.
190. Nazwa majątku leśnego: Brodnia-Gucin, powiat Łask. Właściciel: Szymon Zeman. Obszar ha: 231,54.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1929 nr 4

WYKAZ STOWARZYSZEŃ I ZWIĄZKÓW zarejestrowanych przez Wojewodę Łódzkiego..
L. p. 2052 d. 13. XII. 1928 r. L. II Zw. 9050 Kółko Rolnicze w Gucinie, pow. Łaskiego.


Obwieszczenia Publiczne 1929 nr 51

Wydział hipoteczny sądu okręgowego w Piotrkowie obwieszcza, że toczą się postępowania spadkowe po zmarłych:
2) Szymonie Zemanie, synu Józefa, jako właścicielu reszty dóbr Brodnia, pow. łaskiego i 90 morg. gruntu z kolonjii Gucin, tegoż pow. łaskiego;

Termin do regulacyj powyższych postępowań spadkowych wyzna­czony został na dzień 30 grudnia 1929 r. w kancelarji wydziału hipotecz­nego sądu okręgowego w Piotrkowie, w którym to dniu osoby zainteresowane winny się stawić, pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1929 nr 82

Wydział hipoteczny sądu okręgowego w Piotrkowie obwieszcza, że toczą się postępowania spadkowe po zmarłych:
14) Ignacym Dudku, synu Ludwika, współwłaścic. działki gruntu o przestrzeni 70 morg. w kolonji Gucin, pow. łaskiego:
Termin regulacyj powyższych postępowań spadkowych wyznaczo­ny został na dzień 17 kwietnia 1930 roku co do punktów 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18. 19, 20, 21, 22 i 23 w kancelarji wydziału hipotecznego sądu okręgowego w Piotrkowie, zaś co do punktu 13 w kancelarii Marjana Byczkowskiego, notarjusza przy tymże wydziale hipotecznym, w którym to dniu osoby zainteresowane winny się stawić pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 54

Wydział cywilny sądu okręgowego w Łodzi, na zasadzie art. 1777-3 U. P. C., oraz zgodnie z decyzją z dnia 22 maja 1929 roku, obwieszcza, że na skutek podania Augusty Sobczak, zamieszkałej w Pabjanicach przy ul. Zamkowej Nr. 24, wdrożone zostało postępowanie celem uznania Stanisława Sobczaka za zmarłego i z mocy art. 1777-8 U. P. C., wzywa tegoż Stanisława Sobczaka vel Sobczyka, męża petentki, a syna Józefa i Marjanny z Jarmakowskich, urodzonego w Gucinie, pow. łaskim w dniu 2 maja 1896 roku, ostatnio zamieszkałego w Pabjanicach, obecnie po wstąpieniu w 1919 roku do wojska polskiego, niewiadomego z miejsca pobytu, aby w terminie 6-miesięcznym, od daty opublikowania niniej­szego, stawił się w kancelarji wydziału cywilnego sądu okręgowego w Ło­dzi przy ul. St. Żeromskiego L. 115, albowiem po tym czasie nastąpi uznanie go za zmarłego.
Nadto wydział cywilny sądu okręgowego w Łodzi wzywa wszyst­kich, którzy o życiu lub śmierci pomienionego Stanisława Sobczaka (Sobczyka), posiadają wiadomości, by o znanych sobie faktach zawiadomili sąd najpóźniej w oznaczonym wyżej terminie do sprawy Z. 399/29.

Echo Łódzkie 1930 marzec

Porywczy chłop zabił swego szwagra. Krwawy spór o majątek. 
Łódź, 15. 3. — W dniu wczorajszym około godziny 5 po południu, wieś Gucin, w powiecie łaskim, była terenem morderstwa, dokonanego na tle podziału majątkowego. W Gucinie dziedziczyli posag po żonach w postaci dobrze zaprowadzonej i dużej gospodarki dwaj szwagrowie Bronisław Wilusik i Teodor Marciniak. W przeciwieństwie do swych żon, żyjących w przykładnej zgodzie, Wilusik i Marciniak nienawidzili się i wiedli spory na temat podzielonej już gospodarki. Obie siostry usiłowały wpłynąć pojednawczo na mężów, co im się jednak nie udawało. Burzliwe sceny zakończyły się wreszcie tragicznym finałem. W dniu wczorajszym, kiedy Bronisław Wilusik reperował na podwórzu wóz, szykując się do wyjazdu na jarmark w Łasku, nadszedł Teodor Marciniak. Wynikła sprzeczka w czasie której zdenerwowany Wilusik, wyrwawszy z wozu kłonicę, uderzył szwagra w głowę. Marciniak padł na ziemię, rozwścieczony zaś Wilusik kilku ponownemi uderzeniami rozpłatał szwagrowi głowę. Nieszczęśliwy Marciniak - zmarł w godzinę później, nie odzyskawszy przytomności. Zbrodniczego Bronisława Wilusika aresztowano.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1931 nr 7

OBWIESZCZENIE STAROSTY POWIATOWEGO ŁASKIEGO
z dnia 28. II. 1931 r. L. APH. 13
o kolejności osób obowiązanych do dostarczenia samochodów i motocykli.
Na podstawie §§ 4 i 8 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Spraw Wojskowych z dnia 29.VII. 1930 r. wydanego w porozumieniu z Ministrami Skarbu i Robót Publicznych o obowiązku dostarczenia jako środków przewozowych na rzecz wojska w czasie pokoju samochodów, motocykli i rowerów (Dz. Ust. R. P. Nr. 58, poz. 470), podaję poniżej do powszechnej wiadomości, celem zapewnienia kolejności i równomierności przy powoływaniu do świadczeń listę kolejności osób powiatu łaskiego, obowiązanych do dostarczenia samochodów i motocykli w roku 1931.
162. Stencel Alfred, m. zam. i postoju pojazdu: Gucin, gm. Buczek, autobus 18-osobowy, ŁD. 82726. Nr. ewid. 176.
W ciągu dwóch tygodni od chwili ogłoszenia listy kolejności w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim osoby zainteresowane mogą wnosić do Starostwa Powiatowego Łaskiego uzasadnione reklamacje, w razie uwzględnienia której poprawiona zostanie odpowiednio lista kolejności, co jednak nie wstrzymuje wejścia w życie tejże listy kolejności z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Starosta Powiatowy:
(-) Wallas Jan.

Echo Łódzkie 1932 kwiecień

Napad bandycki na kupca. Zrabowano mu 200 złotych. 
Łask, 4 kwietnia. Komenda policji powiatowej w Łasku zaalarmowana została wiadomością o zuchwałym napadzie bandyckim dokonanym w godzinach popołudniowych na szosie pomiędzy wsiami Gucin, a Grzeszynem, na przejeżdżającego wozem Altera Rozencwajga, kupca, zamieszkałego w Łasku. Rozencwajga, powracającego do domu, napadło trzech zamaskowanych i uzbrojonych w kije napastników. Bandyci po steroryzowaniu przerażonego kupca zrabowali mu 200 złotych w gotówce, poczem zbiegli, grożąc kupcowi śmiercią wrazie zaalarmowania policji. Mimo pogróżek Rozencwajg dał znać policji. Zarządzone poszukiwania przyczyniły się do zatrzymania dwóch osobników, podejrzanych o udział w napadzie. Dalsze poszukiwania trwają. 


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 4

Obwieszczenie.
Komornik Sądu Grodzkiego w Łodzi do spraw nieruchomości, rewiru 1-go, urzędujący w m. Łodzi, przy ul. 11-go Listopada Nr. 37-a, obwieszcza, że w dniu 27 kwietnia 1933 roku. od godz. 10 rano, odbędzie się w sali posiedzeń Sądu Okręgowego w Łodzi, przy ul. Placu Dąbrowskiego Nr. 5, na żądadanie, Emilji Gutsz vel Guć, sprzedaż z publicznej licytacji nieruchomego majątku, położonego w kol. Gucin, gm. Buczek, pow. łaskiego, stanowiącego własność Marcina i Anny majż. Filipczaków.
Nieruchomość ta składa się z działki ziemi ornej niedrenowanej, o przestrzeni 15 mórg 75 prętów, zapisanej do wykazu hipotecznego „Kolonji Gucin, pow. łaskiego, rep. hip. Nr. 54 lit. ros. „b", oraz następujących budynków szczegółowo wymienionych w opisie z dnia 15 grudnia 1932 roku: 1) domu mieszkalnego i obory pod jednym dachem, budowanego z cegły, 2) szopy murowanej, z przeznaczeniem na stodołę, 3) ustępu z desek; na placu powyższym rośnie 15 drzew dzikich oraz znajduje się następujący żywy i martwy inwentarz, stanowiący nieruchomość z przeznaczenia, a mianowicie: 1 jałówka roczna, 1 klacz, wóz w deskach, 1 pług drewniany, 1 brona drewniana oraz 1 sieczkarnia ręczna.
Powyższa nieruchomość w zastawie nie znajduje się, posiada księgę hipoteczną w Wydziale. Hipotecznym w Piotrkowie, zostanie sprzedana w całości, oraz obciążona jest: 1) długiem w kwocie zł. 1.200.— z %%, 2) ostrzeżeniem na sumę zł. 1.600.— z %% i kosztami i 3) zaległemi podatkami na sumę zł. 231 gr. 23.
Sprzedaż rozpocznie się od ceny szacunkowej zł. 3.500.—, a zamierzający wziąć udział w licytacji, obowiązany jest złożyć wadjum w kwocie zł. 350.—.
Akta sprawy licytacyjnej mogą być przejrzane w kancelarji komornika do czasu złożenia akt do Sądu (art. 248 Tymcz. Instr. Og. dla Sądów Dz. Urz. Nr. 2/17 r.), a od tej chwili w kancelarji II Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Łodzi.
Komornik:

(—) Ignacy Hermanowski.

Obwieszczenia Publiczne 1933 nr 13

Komornik sądu grodzkiego w Łodzi do spraw nieruchomości, re­wiru I-go, urzędujący w m. Łodzi, przy ul. 11-go Listopada Nr. 37-a, obwieszcza, że w dniu 27 kwietnia 1933 roku, od godz. 10 rano, odbę­dzie się w sali posiedzeń sądu okręgowego w Łodzi, przy Placu Dąbrow­skiego Nr. 5, na żądanie Emilji Gutsz, vel Guć, sprzedaż z publicznej licytacji nieruchomego majątku, położonego w kol. Gucin, gm. Buczek, pow. łaskiego, stanowiącego własność Marcina i Anny małż. Filip­czaków.
Nieruchomość ta składa się z działki ziemi ornej niedrenowanej, o przestrzeni 15 mórg 75 prętów, zapisanej do wykazu hipotecznego „Kolonji Gucin, pow. łaskiego, rep. hip. Nr. 54 lit. ros. b", oraz nastę­pujących budynków, szczegółowo wymienionych w opisie z dnia 15 gru­dnia 1932 roku: 1) domu mieszkalnego i obory pod jednym dachem, bu­dowanego z cegły, 2) szopy murowanej, z przeznaczeniem na stodołę, 3) ustępu z desek; na placu powyższym rośnie 15 drzew dzikich oraz znajduje się następujący żywy i martwy inwentarz, stanowiący nieru­chomość z przeznaczenia, a mianowicie: 1 jałówka roczna, 1 klacz, wóz w deskach, 1 pług drewniany, 1 brona drewniana oraz 1 sieczkarnia ręczna.
Powyższa nieruchomość w zastawie nie znajduje się, posiada księgę hipoteczną w wydziale hipotecznym w Piotrkowie, zostanie sprzedana w całości, oraz obciążona jest: 1) długiem w kwocie: zł. 1.200 z %%, 2) ostrzeżeniem na sumę zł. 1.600 z % % i kosztami i 3) zaległemi podatkami na sumę zł. 231 gr. 23.
Sprzedaż rozpocznie się od ceny szacunkowej zł. 3.500, a zamie­rzający wziąć udział w licytacji obowiązany jest złożyć wadjum w kwo­cie zł. 350.

Akta sprawy licytacyjnej mogą być przejrzane w kancelarji ko­mornika do czasu złożenia akt do sądu (art. 248 Tymcz. Instr. Og. dla Sądów — Dz. Urz. 2/17 r.), a od tej chwili w kancelarji II wydziału cywilnego sądu okręgowego w Łodzi. Do akt Nr. 2088/32.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 20

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 28 września 1933 r. L. SA. II. 12/13/33.
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu łaskiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
II. Obszar gminy wiejskiej Buczek dzieli się na gromady:
11. Gucin, obejmującą: wieś Gucin, kolonję Podjamborek.
 § 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Łaskiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(—) Hauke-Nowak


Wojewoda.

Echo Tureckie 1934 nr 23

Z życia Związku Młodzieży Ludowej pow. łaskiego.
Nad Związkiem Młodzieży Ludowej pow. łaskiego zaczęły ostatniemi czasy zbierać się chmury tak że zdawałoby się, że praca na tym terenie osłabła. Chcąc przekonać się, czy te krążące pogłoski odpowiadają prawdzie, postanowił Wojewódzki Zarząd zwołać trzy Konferencje rejonowe prezydjów Kol. w poszczególnych Kołach.
Na tak zwołaną konferencję w Kwiatkowicach w dniu 17 maja zjechały się Koła: z Krzatowa, Mostek, Piorunowa, Magnusów Przyrownicy, Wrzący, Florentynowa, Józe­fowa i Wodzierad. Pod przewodnictwem członka Powiatowego Zarządu Z.M.L. kol. Bliźniewskiego omawiano sprawy organiza­cyjne, zastanawiano się nad programem prac w Kołach oraz omawiano bolączki wsi. Po wspólnym posiłku, przygotowanym przez kol. Kłysa, rozjechali się wszyscy, unosząc do swoich Kół energję i zapał do dalszej pracy nad podniesieniem kultury i dobro­bytu wsi polskiej.
Konferencja w Mogilnie, odbyta w dniu 18 maja przy obecności Kół z Gorczyna, Ślądkowic, Rokitnicy, Marzenina, Dąbro­wy, Gucina, Jesionny, Sięganowa, wywarła na wszystkich b. miłe wrażenie, pozostawiając w sercach uczestników na długi czas wspomnienia spędzonych pożytecznie wspól­nych chwil. Zebraniu temu przewodniczył v-prezes Pow. Zarządu kol. Zygmunt Wajs, który omówił sprawy organizacyjne; referat o celach i zadaniach Koła Młodzieży Ludowej wygłosił kol. Kania z Mogilna, a o wy­chowaniu obywatelskiem kol. Gaweł z Jesionny. Konferencję tę zaszczycił swoją obecnością ks. kanonik Brejtenwald Wacław z Dobronia oraz sekretarz gminy Dobroń p. Boniński. Po obradach zasiedli wszyscy do posiłku przygotowanego przez miejscowe Koło pod kierunkiem państwa Staniaków; w czasie posiłku w bardzo serdecznych sło­wach przemówił do młodzieży ks. kanonik Brejtenwald podkreślając doniosłą rolę, ja­ką odgrywają Koła Młodzieży Ludowej w wychowaniu pełnowartościowego obywatela —Polaka i dobrego katolika. Po wysłucha­niu śpiewów i inscenizacyj przygotowanych przez członków Koła w Mogilnie, udali się wszyscy na wieś oglądać prace wykonane wspólnym wysiłkiem przez miejscowe Ko­ło Z.M.L. na terenie wsi Mogilna, a mianowicie: wyrównaną wzdłuż całej wsi dro­gę okopaną rowami, przeprowadzony wzdłuż drogi chodnik, wyrównane płoty, zmeljorowaną łąkę, nadzwyczajną czystość w domu i całym obejściu gospodarskiem, robótki ko­biece i t.d.
Uczestnicy tej konferencji podziwiali te wyczyny młodzieży postanawiając sobie pójść śladem swoich kolegów z Mogilna i przystąpić do tej ciężkiej ale jakże przy­jemnej i owocnej pracy nad sobą samym i nad wsią swoją.
W dniu 19 maja odbyła się taka sama konferencja w Wygiełzowie przy udziale Kół z Korczysk, Rudziska, Dąbrowy Rusiec­kiej, Górek Grabińskich, Brzesk, Sobiepan, Kamostku, Pruszkowa, Dębów-Wolskich, Zelowa, Bujn Księżych, Buczku, Polowej, Chrząstawy i Rudy, której przewodniczył kol. Kazimierz Uniejewski, prezes Pow Zarządu Z.M.L.
Na konferencję tę przybył ks. proboszcz z Wygiełzowa i p. Bolesław Sawicki, właś­ciciel maj. Wygiełzów. Referaty wygłosili kol. Uniejewski o sprawach organizacyjnych, kol. Piotrowski o wychowaniu obywatelskiem i kol. z Koła Młodzieży w Wygiełzo­wie o pracach młodzieży Z.M.L. Zebranie to zakończono posiłkiem wspólnym, przygotowanym przez państwo Uzdrowskich, po którym urządzono wspólną zabawę. Na za­kończenie przybył z Zarządu Woj. kol. Mikołaj Borysławski i udekorował uczestników odznaką związkową, wskazując w krótkiem przemówieniu na rolę młodzieży i Związku w kulturalnym rozwoju wsi pols­kiej.
Na wszystkich tych odprawach był obec­ny z ramienia Zarządu Wojew. kol. inż. Tadeusz Kawczak, który w referacie swoim w mocnych słowach omówił rozwój organizacyj młodzieżowych na terenie wsi, ide­ologię Z.M.L. oraz sprawy przysposobienia rolniczego, gospodarstwa rolnego i gospo­darstwa kobiecego.

Wszystkim tym ze starszego społeczeńs­twa, którzy poparli inicjatywę urządzenia tych konferencyj przyczynili się do ich zor­ganizowania i zaszczycili je swą obecnoś­cią, Zarząd Woj. Z.M. L. składa serdeczne Bóg zapłać.

Echo Łódzkie 1937 marzec

OSZUKANA WIEŚNIACZKA. 
Filipczak Anna, stała mieszkanka wsi Gucin gm. Buczek powiatu łaskiego przyjechała do Pabianic na targ z masłem własnego wyrobu. W pewnej chwili zbliżył się do niej jakiś osobnik, który kupił kilka kwaterek masła, poczym dobył z kieszeni paczuszkę owiniętą w papier, z której wyjął 20 złotych w banknocie płacąc nim za nabyte masło. Wieśniaczka nie miała reszty, wobec czego tajemniczy nabywca masła odebrał banknot i na oczach kobiety zawinął go z powrotem w papier. Po jakimś czasie zjawił się znowu. Tym razem naiwna wieśniaczka wyliczyła mu z własnych pieniędzy resztę w sumie 18 złotych, potrącając sobie za masło zł 2.- i przyjęła wręczoną jej paczkę, zawierającą rzekomo banknot dwudziestozłotowy. Po chwili tknięta złym przeczuciem kobieta odwinęła papier i z przerażeniem stwierdziła, że pieniędzy w nim nie ma. O oszustwie dał znać policji, która poszukuje pomysłowego złoczyńcę.

 Orędownik 1937 nr. 74

Ofiara oszusta. Do stojącej na targu w ub. czwartek p. Filipiak Anny ze wsi Gucin, handlującej masłem podszedł nieznany osobnik i kupił od niej dwa kawałki masła, za które miał zapłacić dwa zł. Zamiast banknotu wręczył jej zwinięty papierek. Naiwna kobieta wydała mu zwrot 18,— zł będąc pewna, że odebrała banknot dwudziestozłotowy. Biedna kobieta doznała jednak wielkiego rozczarowania, bowiem zamiast gotówki pozostał jej w ręce zwykły świstek papieru.

 Orędownik 1938 nr. 113

Śmiertelny wypadek przy pracy. We wsi Guczin, gminy Buczek przy rozbiórce starej stodoły, należącej do gospodarza Sroki uległ śmiertelnemu wypadkowi służący Jan Kubczyk, lat 23. Kubczyk wskutek nieuwagi został przyciśnięty spadającą belką. Obrażenia jakich nieszczęśliwy doznał, były tak ciężkie, że po kilku chwilach spowodowały śmierć.

Dziennik Łódzki 1946 nr 106

Z Buczka
Degradacja
Gromada wsi Gucin gm. Buczek wypowiedziała posłuszeństwo sołtysowi Hipolitowi Klimkiewiczowi, któremu m. in. zarzucano: nad użycia przy wydawaniu darów UNRRA., łapownictwo, donosicielstwo, opilstwo itd.
Zebrani jednogłośnie opowiedzieli się za pozbawieniem Klimkiewicza godności, którą pełnił i rozpisali wybory na nowego sołtysa.

Dziennik Łódzki 1962 nr 9

W domu Mieczysława Stawskiego w Gucinie GRN Brodnia, pow. Łask wybuchł pożar. Spłonął dach na budynku mieszkalnym. Przyczyny pożaru jeszcze nie ustalone.

Dziennik Łódzki 1962 nr 93

W Gucinie (pow. Łask) spłonęły 2 budynki mieszkalne, 2 stodoły oraz 2 obory. Pożar wzniecił 6-letni Grzegorz Czajka, bawiący się zapałkami.
wit.

Dziennik Łódzki 1972 nr 261

W Gucinie pow. Łask pod "Fiat" WG 2205 dostał się jadący nieostrożnie na rowerze 77-letni Roch M. Z obrażeniami przewieziony on został do szpitala.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz