-->

sobota, 27 kwietnia 2013

Czerniaków

Słownik Geograficzny:  
Czerniaków,  por. Klonów.

Spis 1925:
Czerniaków, kol., pow. turecki, gm. Ostrów Warcki. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 29. Ludność ogółem: 209. Mężczyzn 111, kobiet 98. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 209. Podało narodowość: polską 209.

Wikipedia:
Czerniaków-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Goszczanów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.


Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1840 nr 17

Pisarz Trybunału Cywilnego pierwszej Instancyi Gubernii Kaliskiej.
Podaie do publicznej wiadomości, że Dobra Ziemskie Klonów składaiące się z wsi i folwarku Klonów inaczej Czerniaków, z wsi i folwarku
Klonowa małego, z wszelkiemi przyległościami i przynależytościami w Powiecie Wartskim położone, iednę Gminę Klonów składaiące z sobą łączne, Albertyny Biernackiej Panny małoletniej przy swoim Opiekónie Wm. Honoryuszu Biernackim Dziedzicu Dóbr Suliszewic, w Suliszewicach Powiecie Wartskim mieszkaiącej dziedziczne. — Aktem Komornika przy Trybunale Cywilnym Gubernii Kaliskiej Marcina Drzewieckiego w dniach 23 Lutego (6 Marca) i następnych 1840 roku sporządzonym, na rzecz WW Melanii z Krzyckich Psarskiej Józefa Psarskiego Dziedzica Dóbr Krempy czyli oboyga Małżonków Psarskich w Krempie Powiecie Radomskim Obwodzie Piotrkowskim zamieszkałych, i Kazimierza Krzyckiego z własnych funduszów utrzymuiącego się w wspomnionej wsi Krempie zamieszkanie maiącego, za których W. Adam Mazurkiewicz Patron przy Trybunale Cywilnym Guber­ nii Kaliskiej w Kaliszu zamieszkały stawa, i u którego co do [t]ego interessu maią obrane, zaięte zostały.
Akt zaięcia z daty wymieniony Wmu. Xaweremu Maierowiczowi Wójtowi Gminy Klonów dnia 24 Lutego (7 Marca) 1840 roku, Pisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu Wartskiego w dniu 20 Marca (1 Kwietnia) tego ro­ ku wręczony, w Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Kaliskiej dnia 25 Marca (6 Kwietnia) 1840 roku, a w Kancellaryi Pisarza Trybunału Cywilnego Gubernii dnia 1/13 Kwietnia t. r. iest zaregestrowany.
Dobra te są w posiadania dzierzawnem, wieś i folwark Klonów inaczej Czerniaków, Wincentego Koźmińskiego za cenę co rocznej dzierzawy po złotych polskich 4000, Wieś i folwark Klonowek Roży z Białoskór­ skich Zdzitowieckiej po śp. Antonim Zdzitowieckim pozostałej wdowy za cenę co rocznej dzierżawy po złotych polskieh 3000.
W Dobrach tych niemasz żadnych Czynszowników.
Rozległość tych Dóbr w sposobie przybliżony miest następna:
A. Wsi i folwarku Klonowa czyli Czerniakowa.
W użytku Dominialnym.
1. Plac pod zabudowania i podwórze morg 5 pk. 10.
2. Ogród warzywny — 4 — 15.
3. Grunta orne w trzech polach — 260 — ,,
4. Łąki — 10 —150.
5. Bory i zarośla w całych dobrach — 160—175.
6. Pastwiska — 20 — ,,
7. Drogi, rowy, sadzawka i nieużytki — 18 — ,,
razem morg 478 — 50
Z użytku włościan. Place pod zabudowaniami podwórza i ogrody morg 11 pk. 150
Pastwiska wspólne z dworem.
B. Wsi i folwarku Klonowa małego czyli Klonowka.
W użytku Dominialnym.
1. Plac pod zabudowaniami z podwórzem morg 3 pk. 50.
2. Ogród warzywny — 3 —150.
3. Grunta orne w 3ch polach — 170 — „
4. Łąki —40 —120.
5. Pastwisk — 15 — 30.
6. Drogi, rowy, stawek i nieużytki — 15 —.
razem morg 247 pk. 80
W użytku włościan.
1. Plac pod zabudowania, z podwórzami i ogrodami obejmuie około morg 10 pk. 50.
2. Grunta orne w 3ch polach obejmuią około —20 —100.
3. Łąki włościańskiej —4—150.
Pastwisko —8 ——.
5. Rowy i nieużytki —8 ——.
Razem morg. 52 pk. —
Z których grunta orne należą do 2. 3 i 4 klassy.
Bory i lasy do tych dóbr należące a mianowicie do wsi Klonowa około morg. 100 do wsi Klonowka około morg. 60 w ogóle wynoszą ok około morgów 160.
Rozległość całych dóbr wynosi mniej więcej włók 26 morg. 8 pk. 250 wszystko to miary nowopolskiej.
Sprzedaż ta odbędzie się na Audyencyi Trybunału Cywilnego Guber­nii Kaliskiej w mieście Kaliszu w miejscu zwyczajnych posiedzeń. Wieś i folwark Klonów inaczej Czerniaków oddzielnie, wieś i folwark Klonow mały czyli Klonowek oddzielnie lecz w iednym terminie, ieżeliby zaś na całe dobra był licytant to w tym wypadku całe dobra razem licytowane i przedane zostaną.
Pierwsze ogłoszenie warunków w dniu 10/22 Maia 1840 r. nastąpi.
w Kaliszu dnia 1/13 Kwietnia 1840 roku.
Franciszek Salezy Wołowski.

Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1841 nr 7

Po nastąpionej śmierci Heliodora Krzyckiego właściciela schedy nie ozna­czonej, z większego kapitału 120000 zp. na dobrach Klonów, inaczej Czerniaków Klonowek czyli Klonów mały zwanych, w Powiecie Wartskim położonych, dla sukcessorów Honoraty z Zielonackich Komorowskiej w dziale IV. ad 3 hypotekowanego wypływającej, oraz wierzyciela summy 5000 złp. w Listach Zastawnych sposobem ostrzeżenia na schedzie Józefy z Komorowskich, z tego co wyżej kapitału 120000 złp. pochodzącej, w tymże Dziale IV. ad 3 ad a subintabulowanej ogłaszam wiadomość otwarcia spadku, z wyznaczeniem terminu do uregulowania takowego w Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Kaliskiej, przedemną podpisanym Rejentem na dzień 8/20 Sierpnia r. b. i wzywam interessentów do tegoż spadku prawa jakie mieć mogących, iżby się w terminie tym z dowodami stawili pod
prekluzyą.
Kalisz dnia 28 Stycznia (9 Lutego) 1841 r.
Fr. Nowosielski Rej. Kanc. Ziem. G. K.

Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1842 nr 46

Pisarz Trybunału Cywilnego Pierwszej Jnstancyi Gubernii Kaliskiej.
Podaję do wiadomości, iż na żądanie Melanii z Krzyckich Psarskiej Józefa Psarskiego dziedzica dóbr Krempy żony, czyli obojga małżonków Psarskich w Krempie Pcie Radomskim mieszkających i Kazimierza Krzyckiego z własnych funduszów utrzymującego się w tejże wsi Krempie zamieszkanie mającego, za których Adam Mazurkiewicz Patron Trybunału, w interessie tym stawał; aktem zajęcia przez Marcina Drzewieckiego Komornika przy Trybunale tutejszym w dniach 23 Lutego (6 Marca) i następnych 1840 r. zdziałanym zajętą została na przedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia wieś folwarczna:
KLONOW MAŁY czyli KLONOWEK w Pcie Wartskim Ob: i Gub: Kaliskiej w gminie Klonów położona, a to łącznie z dobrami Klonów inaczej Czerniaków zwanemi, Albertyny Biernackiej panny nieletniej przy swoim opiekunie Honoryuszu Biernackim dziedzicu dóbr Szuliszewic w Szuliszewicach Pcie Wartskim mięszkającej, własna; obejmująca w sobie rozległości około morgi 299 prkt. 80 z borem i lasem około morg 60 mającym miary nowopolskiej, łącznie granice z dobrami Klonów czyli Czerniaków mająca grunta której należą do II III i IV klassy obecnie w posiadaniu Józefa Resler zostająca— akt zajęcia powyż powołany Xaweremu Majerowiczowi Wójtowi gminy Klonów dnia 24 Lutego (7 Marca) i Walentemu Ulatowskiemu Pisarzowi Sądu Pokoju Ptu Wartskiego dnia 20 Marca (6 Kwietnia) 1840 r. wręczony w Kancellaryi Ziem. Gub. Kaliskiej w dn. 25 Marca (6 Kwietnia) 1840 r. a w Kancellaryi Pisarza Tr. w dniu 1/13 Kwietnia t. r. zaregestrowany został — Po przeprowadzeniu tej subhastacyi w terminie ostatecznego przysądzenia w dniu 10/22 Grudnia 1840 roku odbytym wyrabiający przedaż wyż wymienieni małżonkowie Psarscy i Kazimierz Krzycki wieś tę Klonów mały czyli Klonowek za summę zł. 65000 zalicytawali, kiedy jednak ciż niedopełnili warunków licytacyinych zatem na ich koszt i resico na żądanie Grzegorza Plucińskiego byłego Kapitana byłych Wojsk Polskich w Kaliszu mieszkającego, przez Stanisława Brzezińskiego Patrona Trybunału działającego, przedsięwziętą została resubhastacya tejże wsi Klonowa małego czyli Klonówka i po przejściu formalności wieś tę Józef Resler w dniu 7/19 Maja 1841go r. jako terminie ostatecznego przysądzenia za summę 60000 złtp. w listach zastawnych na własność zalicytował, a to przez swego obrońcę Franciszka Bielskiego Patrona w Kaliszu mieszkającego, kiedy i ten ostatni pluslicytant Józef Resler w wsi Klonowie małym inaczej Klonówku mieszkający, jak świadectwo podpisanego Pisarza Trybunału na dniu 10/22 Października 1842 r. wydane przekonywa że nieuczynił zadosyć warunkom licytacyjnym, zatem na domaganie się Stanisława Psarskiego dziedzica dóbr Łubny Jarosłej w tychże dobrach Pcie Wartskim zamieszkałego, od którego Hippolit Morawski Patron Trybunału tutejszego w Kaliszu mieszkający działa, wieś rzeczona Klonów mały, czyli Klonowek w drodze publicznej relicytacyi na koszt i rysico wyż rzeczonego Józefa Rezler na publicznej Audyencyi Trybunału tutejszego w Kaliszu w miejscu zwykłych posiedzeń sprzedaną zostanie.—
Pierwsze ogłoszenie warunków relicytacyi na Audyencyi tegoż Trybunału w dniu 25 Listopada (7 Grudnia) 1842 o godzinie 10 z rana, a druga publikacya warunków przy której zarazem temczasowe przysądzenie odbędzie się w dniu 9/21 Grudnia 1842 r. nastąpi.—
Kalisz, dnia 15/27 Października 1842go r. F. S. Wołowski.


Kurjer Warszawski (dodatek poranny) 1895 nr 108

+ Parcelacja.
W gub. piotrkowskiej i kaliskiej w ostatnich czasach włościanie, przy pomocy Banku włościańskiego, nabyli majątki następujące:
Czerniaków, w pow. turkowskim, od p. Jana Meczke, 366 morgów, za 17,945 rs.; pożyczka Banku 16,000 rs.;

Zorza (Przegląd Polski) 1906 nr 10

WYBORY DO DUMY.
W tygodniu ubiegłym i bieżycym w fabrykach w Warszawie i w gub. warszawskiej wyznaczone zostały wybory pełnomocników od robotników. Ogół robotników guberni warszawskiej (prócz Warszawy) w 65 fabrykach stanowi liczbę 29,284 osoby, oraz pól trzecia tysiąca robotników kolejowych. Mieli oni razem wybrać 87-u pełnomocników. Jednakże do wyborów nigdzie nie doszło. W warsztatach kolei Nadwiślańskich i Wiedeńskiej, robotnicy również do wyborów nie przystąpili. W samej Warszawie na 114 fabryk robotnicy wybrali tylko z czterech. (...)
W POWIATACH:
W gub. kaliskiej.
W pow. tureckim, gub. kaliskiej, wybrani zostali na pełnomocników z mniejszej własności do powiatu:
(...) w gm. Goszczanów-Walenty Waliś z Janówka i Tomasz Filipczak z Sulmowa, w gm. Zelgoszcz-Walenty Szewczyk ze Świnic i Andrzej Maciejewski z Chwalborzyc, w gm. Biernacice-Józef Mizera z Czekaja i Walenty Papierkowski z Konopnicy; w gm. Ostrów Warcki Józef Sobczak z Czerniakowa i Andrzej Swierczyński ze Strachowic, w gm. Niewiesz-Antoni Miłosz z Borzewiska i Wawrzyniec Binkowski z Łęgu, w gm. Przytki-Walenty Krakowiak z Proboszczowic i Walenty Kowalczyk z Cielc; w gm. Niemysłów-Władysław Mejer z Siedlątkowa i Michał Piaseczny z Niemysłowa, (...).

Obwieszczenia Publiczne 1919 nr 89

Sąd pokoju Ustkowski w Warcie, okr. sąd. Kaliskiego, na mocy art. 846 i 847 U. P. K., poszukuje Marcina Nowaka, lat 24, ostatnio zamieszkałego we wsi Czerniaków, gm. Ostrów Warcki, pow. Tureckiego, oskarżonego o kradzież, a który w nocy z d. 13 na 14 września r. b. zbiegł z aresztu we wsi Cielcach, gm. Grzybki.
Rysopis poszukiwanego — nieznany.
Osoby, którym wiadome jest miejsce pobytu Nowaka, winny niezwłocznie powiadomić o tem władze sądowe i policyjne.

Echo Tureckie 1926 nr 6

Ogłoszenia drobne.
Stanisław Leśnierowicz mieszkaniec wsi Czernia­ków, gminy Ostrów— Wartski zagubił książeczkę wojskową wydaną przez P. K. U. w Kaliszu
Unieważnia się.

Echo Tureckie 1929 nr 24


Obwieszczenie Komornik przy Sądzie Grodzkim w Sie­radzu, zamieszkały w Warcie, na zasadzie art. 1030 ust. post. cyw. obwieszcza, że w dn. 6 lipca 1929 r. o godz. 10 rano w kol. Czerniaków gm. Ostrów-Wartski będzie sprzedawany przez licytacją majątek rucho­my należący do Szczepana Hajdasa skła­dający się z trzech tysięcy sztuk cegły i t. p. oszacowany do sprzedaży na sumę 661 zł., którego opis i szacunek przejrzany być mogą na miejscu sprzedaży w dniu licy­tacji.

Echo Tureckie 1929 nr 47

Obwieszczenie
Komornik przy Sądzie Grodzkim w Sieradzu, za­mieszkały w Warcie, na zasadzie art. 1030 ust. post. cyw. obwieszcza, że w dn. 27 listopada 1929 r. o go­dzinie 10 rano w Czerniakowie, gm. Ostrów Wartski będzie sprzedawany przez licytację majątek ruchomy należący do Szczepana Hajdasa, składający się z 25.000 sztuk cegły, oszacowany do sprzedaży na su­mę 1000 zł., którego opis i szacunek przejrzany być mogą na miejscu sprzedaży w dniu licytacji. Licytacja jako w II terminie może się rozpocząć od ceny zniżonej, stosownie do art. 1070 u.p.c.
Nr. spr. E 434-29.

Echo Tureckie 1930 nr 36

Ogłoszenia drobne.
Pawlakowi Franciszkowi ze wsi Czerniaków zagi­nęła książeczka wojskowa wydana przez P.K.U. Kalisz, legitymacja Związkowa wydana przez tut. Za­rząd i zaświadczenie wydane przez Starostwo Grodz­kie, Referat Inwalidzki w Kaliszu, o stanie w. w. zdrowia t.j. o kalectwie jako został zarejestrowany w poczet inwalidów Wojennych Rzplitej Polskiej.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
X. Obszar gminy wiejskiej Ostrów-Wartski dzieli się na gromady:
1. Czerniaków, obejmującą kol. Czerniaków.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
w z. (—) A. Potocki
Wicewojewoda.

Echo Tureckie 1947 nr 3

Zagubiono
Kazimierz Chajdas ur. we wsi Czerniaków, gm. Jeziorsko, zagubił kartę rejestracyjną wojskową oraz dowód osobisty.

Powyższe dokumenty unieważnia się.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz