-->

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Brunów

Spis 1925:
Brunów,  kol., pow. łódzki, gm. Babice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 7. Ludność ogółem: 51. Mężczyzn 23, kobiet 28. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 1, ewangelickiego 50. Podało narodowość: polską 51.

Brunów, obecnie część wsi Zdziechów w gminie Lutomiersk.

1992 r.

Rozwój 1930 nr 146

PRAWO I SĄD
FAŁSZYWY "SEKRETARZ SĄDU OKRĘGOWEGO"
Skazany na rok domu poprawy za „uwolnienie" bandytów
W swoim czasie głośny był napad bandycki w okolicach Łodzi przez kilku osobników, którzy steroryzowawszy domowników zrabowali większą sumę pieniędzy. Zawiadomiona o zuchwałym tym napadzie policja powiatu łódzkiego aresztowała ojca i syna Gruningow zamieszkałych we wsi Brunów, pow. łódzkiego, którzy po skonfrontowaniu zostali poznani przez poszkodowanych, wobec czego osadzono ich w więzeniu do dyspozycji władz sądowych.
Córka i siostra aresztowanych na wieść o schwytaniu przestępców wszczęła starania o zwolnienie bliskich za kaucją z więzienia.
Na drodze jej stanął pewnego dnia 38-letni Wiktor Wesołowski, konduktor tramwajowy, który dowiedziawszy się o jej staraniach zaofiarował swe usługi. Oświadczył jej, że w ciągu 15 lat był sekretarzem sądu okręgowego w Łodzi i że podejmuje się zwolnić obydwóch z więzienia. W tym celu pobrał on od niej rzekomo na złożenie skargi do sądu w kilku odstępach 600 zł., przyczem przyrzekł, że niewątpliwie obydwaj znajdą się w ciągu najbliższych dwóch tygodni na wolności.
Upłynęło kilka miesięcy, w ciągu którego to czasu Wesołowski dawał stale wymijające odpowiedzi. Adelgunda Grüning przeciw Wesołowskiemu wniosła skargę do Sądu Okręgowego w Łodzi.
Sprawę powyższą rozpatrywał w dniu wczorajszym sędzia Korwin-Korotkiewicz w trybie postępowania uproszczonego.
Po przemówieniu prokuratora Deczyńskiego stwierdzającego całkowicie winę oskarżonego sąd skazał 38-letniego Wiktora Wesołowskiego na 1 rok domu poprawy.



Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE
WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 19 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/10/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Łódzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwalą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23. III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§1.
I. Obszar gminy wiejskiej Babice dzieli się na gromady:
8. Zdziechów-Stary, obejmującą: Zdziechów-Stary wieś, Adolfów kol., Kulig folw., Zdziechów folw., Brunów kol.
 § 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Łódzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
w z. (—) A. Potocki
Wicewojewoda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz