środa, 9 października 2024

Bebłok / Beblak

Bebłok, prawdopodobnie osada młyńska położona nad rzeką Żegliną w obecnej gminie Brzeźnio. Dawniej osada należała do dóbr Dębołęka. Położenie zostało określone na podstawie mapy: [Szkic Dobra Dębołęka].

Jakub Jurek:
Bebłok lub Beblak to jedno z pustkowi na terenie gm. Brzeźnio. Pierwsza wzmianka w księgach metrykalnych pojawia się w 1828 r., w innych źródłach w ogóle nie występuje. Ponieważ w aktach, w których pojawia się to pustkowie, występują często mieszkańcy Dębołęki, Bebłok musiał leżeć gdzieś nieopodal tej wsi. Ponadto na umiejscowienie Bebłoka w tej okolicy wskazuje fakt, że jeden z jego mieszkańców, który w swym akcie ślubu miał podane miejsce urodzenia: Bebłok, w rzeczywistości urodził się w Dębołęce, jak wskazuje jego akt chrztu. Opis Dębołęki z 1832 r. nic nie wspomina o Bebłoku. Warto wspomnieć o wystąpieniu tej nazwy jako nazwiska młynarza na jednym z brzeźniowskich młynów w poł. XVII w. Nie wiadomo jednak czy można łączyć nazwisko z późniejszym pustkowie. Miejscowość zanikła.
 

 

niedziela, 6 października 2024

Strumień Czarny strumień

Strumień Czarny, strumień znajdujący się dawniej w dobrach Jeżew w obecnej gminie Zadzim. Strumień wpada do rzeki Ner na północ od wsi Ruda Jeżewska. Obecnie jego długość wynosi około 2.4 kilometra. Strumień został zaznaczony na mapie: "Mappa Koloniy zwaney Felixów do Dóbr Jerzewa należącey." z 1837 roku. Na poniższej mapie czerwonym kolorem zaznaczyłem bieg strumienia.

środa, 2 października 2024

Jakubów

Jakubów, część wsi Kiki w gminie Wodzierady. Miejscowość pojawia się na mapie "PLAN dobr KIKI w Gubernii Piotrkowskiej powiecie Łaskim połozonych" z 1889  roku. W 1839 roku miejscowość wzmiankowana jako grunt o nazwie "Jakubowizna", który należał do dóbr Zalesie*.

*Akta Notariusza Kajetana Szczawińskiego z Szadku, 1839a akt nr. 42


 

Piła

Słownik Geograficzny:  
Piła, os. młyn., pow. łaski, gm. Bałucz, ma 1 dm., 9 mk., 8 mr. ziemi dwors. Należy do wsi Kiki.

Piła, dawniej osada młyńska na rzece Pisi w obecnej gminie Wodzierady.